Skip to content

218 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Aug 1, 2025

Property Information

Block5301
Lot24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,412
Acreage1.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,600
26%
Improvement Value:$167,100
74%
Total Assessment$224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,536+0.2%
2024$7,523-0.4%
2023$7,554+1.8%
2022$7,417+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

DeedBook 15794, Page 34111

Property Built

Built

Year Built: 1975