Skip to content

443 Superior RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$164,915
Last Sale Date
Jun 27, 2000

Property Information

Block5401
Lot106
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,976
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,300
21%
Improvement Value:$177,300
79%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,500+0.2%
2024$7,486-0.4%
2023$7,517+1.8%
2022$7,381+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$164,915

To:

Sq Ft1,976DeedBook 6730, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 2000