Skip to content

410 Superior RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$165,490
Last Sale Date
Dec 29, 2000

Property Information

Block5405
Lot21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,944
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,300
22%
Improvement Value:$163,000
78%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,020+0.2%
2024$7,007-0.4%
2023$7,037+1.8%
2022$6,909+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$165,490

To:

Sq Ft1,944DeedBook 6865, Page 48556

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 6710, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 2000