Skip to content

301 Hidden Oak RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block5807
Lot21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,392
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,300
21%
Improvement Value:$231,800
79%
Total Assessment$292,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,797+0.2%
2024$9,780+10.4%
2023$8,856+1.8%
2022$8,695+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000

To:

DeedBook 15340, Page 60390

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,392DeedBook 15267, Page 36676Recorded7/19/2022

Property Sale

Sale
$280,000

To:

DeedBook 13294, Page 30770

Property Sale

Sale
$305,000

To:

DeedBook 7701, Page 30143

Property Sale

Sale
$222,740

To:

DeedBook 7571, Page 11036

Property Built

Built

Year Built: 2003