Skip to content

363 Superior RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$185,965
Last Sale Date
Feb 13, 2001

Property Information

Block5401
Lot129
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,132
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,300
21%
Improvement Value:$179,400
79%
Total Assessment$225,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,570+0.2%
2024$7,556-0.4%
2023$7,588+1.8%
2022$7,450+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,965

To:

Sq Ft2,132DeedBook 6892, Page 58815

Property Sale

Sale
$248,500
DeedBook 6782, Page 21603

Property Built

Built

Year Built: 1999