Skip to content

101 Ontario AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$180,140
Last Sale Date
Mar 29, 2001

Property Information

Block5406
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,064
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,500
24%
Improvement Value:$175,400
76%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+0.2%
2024$7,697-0.4%
2023$7,729+1.8%
2022$7,589+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$180,140

To:

Sq Ft2,064DeedBook 6942, Page 79763

Property Built

Built

Year Built: 1999