Skip to content

6617 Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1980

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
Oct 19, 2023

Property Information

Block5401
Lot41
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,743
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
28%
Improvement Value:$127,700
72%
Total Assessment$178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,977+0.2%
2024$5,966-0.4%
2023$5,991+1.8%
2022$5,882+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$326,000

To:

DeedBook 15517, Page 49581

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,743DeedBook 14683, Page 52471Recorded10/22/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,743DeedBook 14305, Page 51299Recorded9/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1980