Skip to content

207 Ontario AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block5406
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,293
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,300
34%
Improvement Value:$118,900
66%
Total Assessment$180,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,794+0.2%
2024$5,783-0.4%
2023$5,808+1.9%
2022$5,698-1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000

To:

DeedBook 15776, Page 28655

Property Sale

Sale
$145,900

To:

DeedBook 6380, Page 182

Property Sale

Sale
$116,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1998