Skip to content

520 Superior RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block5407
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,662
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
26%
Improvement Value:$134,400
74%
Total Assessment$180,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,061+0.2%
2024$6,050-0.4%
2023$6,075+1.8%
2022$5,965+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

To:

DeedBook 14966, Page 16329

Property Sale

Sale
$243,000

To:

DeedBook 12898, Page 73883

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 2004, Page 16750

Property Sale

Sale
$130,000

To:

DeedBook 6343, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$37,500

To: