Skip to content

1008 St.Clair Blvd.Egg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Apr 6, 2010

Property Information

Block5407
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,531
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,400
26%
Improvement Value:$135,200
74%
Total Assessment$181,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,091+0.2%
2024$6,080-0.4%
2023$6,105+1.8%
2022$5,995+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$229,900

To:

Sq Ft1,531DeedBook 13132, Page 22261

Property Sale

Sale
$158,900
DeedBook 13081, Page 82854

Property Sale

Sale
$277,500
DeedBook 12061, Page 66644

Property Sale

Sale
$165,900
DeedBook 7337, Page 1019

Property Built

Built

Year Built: 2002