Skip to content

518 Superior RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$162,375
Last Sale Date
Oct 30, 1998

Property Information

Block5407
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,835
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,300
21%
Improvement Value:$174,000
79%
Total Assessment$220,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,389+0.2%
2024$7,376-0.4%
2023$7,406+1.8%
2022$7,272+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$162,375

To:

Sq Ft1,835DeedBook 6389, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1998