Skip to content

318 Superior RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Dec 15, 2008

Property Information

Block5406
Lot35
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,601
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,400
26%
Improvement Value:$132,000
74%
Total Assessment$178,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,984+0.2%
2024$5,973-0.4%
2023$5,998+1.8%
2022$5,889+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000

To:

Sq Ft1,601DeedBook 12950, Page 12410

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 11963, Page 23731

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 7040, Page 21552

Property Built

Built

Year Built: 2001