Skip to content

226 Ontario AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block5407
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,782
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
24%
Improvement Value:$143,400
76%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,363+0.2%
2024$6,351-0.4%
2023$6,378+6.1%
2022$6,012+2.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$295,000

To:

DeedBook 15048, Page 42439

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,782DeedBook 15002, Page 27775Recorded5/11/2021

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 11958, Page 21126

Property Sale

Sale
$165,000

To:

DeedBook 7034, Page 19215

Property Sale

Sale
$36,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 2001