Skip to content

222 Ontario AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 25, 2019

Property Information

Block5407
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,032
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
23%
Improvement Value:$156,200
77%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,792+0.2%
2024$6,780-0.4%
2023$6,808+4.4%
2022$6,523+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$215,000

To:

DeedBook 14584, Page 16846

Property Sale

Sale
$134,500

From:

To:

Sq Ft2,032DeedBook 14482, Page 45872Recorded9/6/2018

Property Sale

Sale
$158,000

To:

DeedBook 6423, Page 169

Property Sale

Sale
$79,800

To:

Property Built

Built

Year Built: 1998