Skip to content

1006 St.Clair Blvd.Egg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
Jul 29, 2005

Property Information

Block5408
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,152
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
21%
Improvement Value:$172,100
79%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,332+0.2%
2024$7,319-0.4%
2023$7,349+1.8%
2022$7,216+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$306,000

To:

Sq Ft2,152DeedBook 12101, Page 83135

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 7076, Page 33686