Skip to content

114 Garnett LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block5417
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,704
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
25%
Improvement Value:$147,900
75%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,614+0.2%
2024$6,602+3.5%
2023$6,380+1.9%
2022$6,260+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$252,500

To:

DeedBook 15113, Page 62829

Property Sale

Sale
$287,500

To:

DeedBook 12275, Page 20260

Property Sale

Sale
$226,940

To:

DeedBook 12125, Page 93250

Property Built

Built

Year Built: 2005