Skip to content

212 Lander RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2014

Property Information

Block5421
Lot27
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,988
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
23%
Improvement Value:$175,600
77%
Total Assessment$228,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,650+0.2%
2024$7,637-0.4%
2023$7,669+1.8%
2022$7,530+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 13326, Page 48691

Property Sale

Sale
$210,040
DeedBook 7740, Page 48611

Property Built

Built

Year Built: 2003