Skip to content

319 Reynolds RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2019

Property Information

Block5422
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,406
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
18%
Improvement Value:$218,500
82%
Total Assessment$266,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,435+0.2%
2024$8,419-0.4%
2023$8,456+2.0%
2022$8,294+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,406DeedBook 13655, Page 58038Recorded9/16/2013

Property Sale

Sale
$360,000

To:

DeedBook 12647, Page 62447

Property Sale

Sale
$229,440

To:

DeedBook 7660, Page 9200

Property Built

Built

Year Built: 2003