Skip to content

70 Shoreline RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2011

Last Sale Price
$238,690
Last Sale Date
Apr 21, 2011

Property Information

Block5432
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,700
22%
Improvement Value:$182,700
78%
Total Assessment$234,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,862+0.2%
2024$7,848-0.4%
2023$7,881+1.8%
2022$7,738+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$238,690

To:

Sq Ft1,840DeedBook 13292, Page 29180

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44327

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534