Skip to content

406 Starfish LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2015

Last Sale Price
$353,688
Last Sale Date
May 24, 2017

Property Information

Block5432
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,652
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,900
16%
Improvement Value:$248,200
84%
Total Assessment$297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,965+0.2%
2024$9,947-0.4%
2023$9,989+1.8%
2022$9,807+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$353,688

To:

Sq Ft2,652DeedBook 14249, Page 30833

Property Sale

Sale
$64,250

From:

To:

DeedBook 14209, Page 13716Recorded3/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$867,250
DeedBook 12846, Page 44328

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534