Skip to content

57 Shoreline RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2012

Last Sale Price
$237,532
Last Sale Date
May 2, 2012

Property Information

Block5433
Lot35
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
20%
Improvement Value:$200,600
80%
Total Assessment$250,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,412+0.2%
2024$8,397-0.4%
2023$8,432+1.8%
2022$8,279+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$237,532

To:

Sq Ft2,112DeedBook 13434, Page 31926

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44329

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534