Skip to content

121 Sandbar RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2015

Last Sale Price
$272,955
Last Sale Date
Oct 13, 2015

Property Information

Block5430
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
19%
Improvement Value:$217,700
81%
Total Assessment$268,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,755+0.2%
2024$8,739-0.4%
2023$8,777+1.9%
2022$8,613+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$272,955

To:

Sq Ft2,112DeedBook 13986, Page 66386

Property Sale

Sale
$64,250

From:

To:

DeedBook 13922, Page 37974Recorded6/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44325

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534