Skip to content

47 Shoreline RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2013

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Aug 5, 2020

Property Information

Block5433
Lot40
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
18%
Improvement Value:$227,800
82%
Total Assessment$277,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,317+0.2%
2024$9,301+3.3%
2023$9,007+1.8%
2022$8,843+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$286,000

To:

DeedBook 14842, Page 43019

Property Sale

Sale
$273,683

To:

DeedBook 13586, Page 27001

Property Sale

Sale
$75,250

To:

DeedBook 13541, Page 5904

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$818,400

To:

DeedBook 12846, Page 44329

Property Sale

Sale
$12,844,000

To:

DeedBook 7663, Page 10534