Skip to content

41 Shoreline RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2012

Last Sale Price
$322,308
Last Sale Date
Aug 28, 2012

Property Information

Block5433
Lot43
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,300
14%
Improvement Value:$309,700
86%
Total Assessment$360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,074+0.2%
2024$12,053+17.2%
2023$10,281+1.8%
2022$10,094+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$322,308

To:

Sq Ft3,000DeedBook 13483, Page 55406

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44329

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534