Skip to content

39 Shoreline RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2013

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block5433
Lot44
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
21%
Improvement Value:$187,300
79%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,966+0.2%
2024$7,952-0.4%
2023$7,985+1.8%
2022$7,840+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$435,000

To:

DeedBook 15546, Page 5572

Property Sale

Sale
$236,165

From:

To:

DeedBook 13684, Page 71741Recorded11/19/2013

Property Sale

Sale
$150,500

To:

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$818,400

To:

DeedBook 12846, Page 44329

Property Sale

Sale
$12,844,000

To:

DeedBook 7633, Page 10534