Skip to content

3360 Bargaintown RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1940

Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
May 22, 2025

Property Information

Block5505
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1.5SS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage1.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,100
42%
Improvement Value:$144,700
58%
Total Assessment$248,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,345+0.2%
2024$8,330-0.4%
2023$8,365+1.8%
2022$8,213+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$458,000

To:

DeedBook 15768, Page 26206

Property Sale

Sale
$345,000

To:

DeedBook 13199, Page 57080

Property Built

Built

Year Built: 1940