Skip to content

304 Knollwood DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1982

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Apr 24, 2020

Property Information

Block5604
Lot35
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23L

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,184
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,200
29%
Improvement Value:$181,900
71%
Total Assessment$257,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,623+0.2%
2024$8,608-0.4%
2023$8,644+1.8%
2022$8,487+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

To:

DeedBook 14793, Page 26253

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 13824, Page 62304Recorded11/12/2014

Property Sale

Sale
$138,806

To:

DeedBook 12305, Page 34052

Property Sale

Sale
$145,000

To:

DeedBook 5036, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1982