Skip to content

327 Dorchester DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 22, 2010

Property Information

Block5606
Lot20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23L

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,581
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,300
30%
Improvement Value:$175,600
70%
Total Assessment$250,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,415+0.2%
2024$8,400-0.4%
2023$8,435+1.8%
2022$8,282+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,581DeedBook 13245, Page 2269

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 7608, Page 31369

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5796, Page 110

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5287, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1988