Skip to content

120 Explorer LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 10, 2015

Property Information

Block5606
Lot39
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23D

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,796
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,600
29%
Improvement Value:$187,100
71%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,878+0.2%
2024$8,862-0.4%
2023$8,899+1.8%
2022$8,738-6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft2,796DeedBook 13921, Page 37496

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 7295, Page 79969

Property Built

Built

Year Built: 1972