Skip to content

33 Allison PlaceEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 27, 2006

Property Information

Block5610
Lot62
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23M

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,500
23%
Improvement Value:$100,800
77%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,370+0.2%
2024$4,362-0.4%
2023$4,381+1.8%
2022$4,301+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,240DeedBook 12493, Page 18688

Property Sale

Sale
$175,800
DeedBook 7792, Page 74069

Property Sale

Sale
$73,580
DeedBook 5691, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1994