Skip to content

15 Bartlett BlvdEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1981

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Apr 9, 2014

Property Information

Block5610
Lot82
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23M

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,994
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,500
21%
Improvement Value:$167,600
79%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,114+0.2%
2024$7,101-0.4%
2023$7,131+1.8%
2022$7,001+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$242,000

To:

Sq Ft1,994DeedBook 13759, Page 30762

Property Built

Built

Year Built: 1981