Skip to content

40 Poplar AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 22, 2021

Property Information

Block5606
Lot27
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23L

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,869
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,700
35%
Improvement Value:$141,600
65%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,255+0.2%
2024$7,242-0.4%
2023$7,272+1.8%
2022$7,140+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 15073, Page 50138

Property Sale

Sale
$60,000

To:

DeedBook 13445, Page 37508

Property Sale

Sale
$145,500

To:

DeedBook 6477, Page 320

Property Sale

Sale
$127,000

To:

DeedBook 5385, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1973