Skip to content

5 Bartlett BlvdEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 15, 1999

Property Information

Block5610
Lot87
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23M

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,900
22%
Improvement Value:$151,400
78%
Total Assessment$195,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,550+0.2%
2024$6,539-0.4%
2023$6,566+1.8%
2022$6,447+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,750DeedBook 6559, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$128,025
DeedBook 5575, Page 51

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5556, Page 276