Skip to content

40 Allison PlaceEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1996

Last Sale Price
$85,900
Last Sale Date
Sep 6, 1996

Property Information

Block5611
Lot20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23M

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,500
17%
Improvement Value:$117,600
83%
Total Assessment$142,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,766+0.2%
2024$4,758-0.4%
2023$4,777+1.8%
2022$4,691+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$85,900

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6020, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1996