Skip to content

3522 Bargaintown RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 8, 2024

Property Information

Block5614
Lot36
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage2.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,100
44%
Improvement Value:$94,900
56%
Total Assessment$168,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,635+0.2%
2024$5,625-0.4%
2023$5,648+6.7%
2022$5,296+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

To:

DeedBook 15634, Page 34660

Property Built

Built

Year Built: 1960