Skip to content

3536 Bargaintown RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1950

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block5614
Lot42
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF1G1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
31%
Improvement Value:$103,700
69%
Total Assessment$150,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,041+0.2%
2024$5,032-0.4%
2023$5,053+10.6%
2022$4,569+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 14971, Page 17955

Property Built

Built

Year Built: 1950