Skip to content

28 South Mt.Airy AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2015

Property Information

Block5701
Lot95
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1SF APARTMENTS
Dwellings2
ZoningRG1
Sq Footage720
Acreage6.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,100
78%
Improvement Value:$22,900
22%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,522+0.2%
2024$3,515-0.4%
2023$3,530+1.8%
2022$3,466+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940