Skip to content

153 Rochelle LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1993

Last Sale Price
$144,790
Last Sale Date
Aug 17, 1992

Property Information

Block5702
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,968
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,400
30%
Improvement Value:$146,100
70%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,027+0.2%
2024$7,014-0.4%
2023$7,043+1.8%
2022$6,916+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$144,790

To:

Sq Ft1,968DeedBook 5414, Page 264