Skip to content

125 Rochelle LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1991

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Apr 16, 2004

Property Information

Block5702
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,000
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,400
29%
Improvement Value:$151,700
71%
Total Assessment$215,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,214+0.2%
2024$7,202-0.4%
2023$7,232+1.8%
2022$7,100+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

To:

Sq Ft2,000DeedBook 7714, Page 36411

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 6516, Page 211

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 5239, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1991