Skip to content

457 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2012

Property Information

Block5811
Lot59
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,906
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,300
32%
Improvement Value:$111,500
68%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,277+0.2%
2024$5,268-0.4%
2023$5,291+1.9%
2022$5,190+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972