Skip to content

5 Willowbrook LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2021

Property Information

Block5614
Lot57
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
27%
Improvement Value:$149,200
73%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,862+0.2%
2024$6,850-0.4%
2023$6,879+1.8%
2022$6,754+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 14547, Page 2697Recorded1/17/2019

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 13817, Page 58998Recorded10/23/2014

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 6001, Page 345

Property Sale

Sale
$118,000

To:

DeedBook 5541, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1974