Skip to content

225 Leap StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block5816
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,052
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
29%
Improvement Value:$162,100
71%
Total Assessment$228,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,407+0.2%
2024$7,393-0.4%
2023$7,425+1.9%
2022$7,286+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1989