Skip to content

2244 Ocean Hts AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Oct 20, 2023

Property Information

Block5936
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningCB
Sq Footage1,478
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
34%
Improvement Value:$108,700
66%
Total Assessment$165,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,537+0.2%
2024$5,528-0.4%
2023$5,551+1.8%
2022$5,450+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

To:

DeedBook 15518, Page 50024

Property Sale

Sale
$235,899

To:

DeedBook 12737, Page 4869

Property Built

Built

Year Built: 1970