Skip to content

2232 Ocean Hts AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2008

Property Information

Block5936
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningCB
Sq Footage2,276
Acreage1.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,700
20%
Improvement Value:$154,700
80%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,487+0.2%
2024$6,475-0.4%
2023$6,502+1.8%
2022$6,384+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 6610, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1999