Skip to content

7210 Fernwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block5948
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
23%
Improvement Value:$182,100
77%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,932+0.2%
2024$7,918-0.4%
2023$7,951+1.8%
2022$7,807+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$383,200

To:

DeedBook 12641, Page 59384

Property Sale

Sale
$732,330

To:

Property Built

Built

Year Built: 2007