Skip to content

201 Waterford RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Mar 17, 2025

Property Information

Block5948
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,956
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
20%
Improvement Value:$224,000
80%
Total Assessment$280,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,151+0.2%
2024$9,134-3.1%
2023$9,424+1.8%
2022$9,253+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

DeedBook 15752, Page 21140

Property Sale

Sale
$464,615

To:

DeedBook 12601, Page 41021

Property Sale

Sale
$732,330

To:

Property Built

Built

Year Built: 2007