Skip to content

7212 Fernwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2017

Property Information

Block5948
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
22%
Improvement Value:$192,400
78%
Total Assessment$246,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,278+0.2%
2024$8,263-0.4%
2023$8,297+1.8%
2022$8,147+2.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$340,352
DeedBook 12729, Page 864