Skip to content

106 Savannah CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 31, 2023

Property Information

Block6002
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,928
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,500
22%
Improvement Value:$257,500
78%
Total Assessment$329,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,035+7.2%
2024$10,298-0.4%
2023$10,342+1.8%
2022$10,154+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook 15494, Page 41998

Property Sale

Sale
$238,690

To:

DeedBook 7182, Page 30496

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$117,704

To:

DeedBook 7087, Page 38613