Skip to content

108 Drexel AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Nov 18, 2009

Property Information

Block6102
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,200
33%
Improvement Value:$106,800
67%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,366+0.2%
2024$5,357-0.4%
2023$5,379+1.8%
2022$5,282+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000

To:

Sq Ft1,662DeedBook 13079, Page 81889

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 7789, Page 72613

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5885, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1970