Skip to content

104 Drexel AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 23, 2009

Property Information

Block6102
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
35%
Improvement Value:$109,000
65%
Total Assessment$168,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,662+0.2%
2024$5,651-0.4%
2023$5,675+1.8%
2022$5,572+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 7246, Page 59256

Property Sale

Sale
$88,800
DeedBook 5213, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1970